Gosztola Kitti
KÉPEK | KIÁLLÍTÁS | MÉDIA
Gosztola Kitti képzőművész Budapesten él és dolgozik.
Elsősorban a képzőművészet és a környezeti válságok viszonyát, illetve a természettudományok politikumát tematizáló kutatás alapú installatív munkákat készít. Mediálisan változatos tevékenysége az anyagi sajátosságokkal való kísérletezéstől, az archívumi kutatásokon keresztül, a társadalmi-politikai fókuszú kollaborációkig ível.
Az elmúlt években számos nemzetközi és hazai kiállításon szerepelt munkáival, köztük a temesvári Art Encounters Biennálén, a belgrádi Kortárs Művészeti Múzeumban, Budapesten a Trafó Galériában, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeumban és a Kisterem Galériában. Smohay-díjjal és Herczeg Klára-díjjal jutalmazták.
Munkáimban gyakran ütköztetek, vagy hozok közös nevezőre természettudományos, ökológiai, gazdasági vagy politikai megközelítéseket kultúrtörténeti, művészeti vagy mitológiai tudásokkal. A CIE kiállítására készült alkotásaim az ipari és élelmezési célú rovartenyésztés módszereit tematizálják.
Morus Aurea
A koszorú a győzelem, a siker és a kimagasló teljesítmény szimbóluma. Az antikvitásban a legkülönfélébb növényekből – babér, olajág, tölgy, mirtusz, zeller, fűz – készültek koszorúk. A British Múzeum gyűjteménye egy olyan ritka arany tölgykoszorút őriz, melynek ágai között a kor nagyrabecsült rovarait is felfedezhetjük.
A Morus aurea képein a selyemhernyó táplálékaként szolgáló eperfa levelei formálnak koszorút. A lerágott ágakon túltenyésztett, röpképtelen lepkék csücsülnek a selyemtenyésztés dicsőséges múltját megkérdőjelezve.